Çocuk gelişiminde babanın önemi

bebek-baba

Çocukların gelişiminde annenin olduğu kadar babanın önemi de oldukça fazladır. Anne tek başına çocuğun gelişmesinde bakımında yetiştirilmesinde tek başına sorumlu değildir bu konuda babanında en az annenin olduğu kadar sorumlulukları vardır. Babanın ilk olarak temel görevi eşine ve çocuğuna ekonomik ve maddi imkanlar sağlamasıdır. Baba çalışıp çocuklarına bakmakla onları eğitimi için okutmakla mükellef ve sorumludur.

Çocuğun bakımı içim temel ihtiyaçlarını karşılamakla ve ona sahip çıkmakla mükelleftir. Ayrıca onun da annenin olduğu kadar çocuğuyla ilgilenmesi ve onun sağlıklı gelişimi için onunla vakit geçirmesi gerekmektedir. Onu dinleyip onla konuşarak onun önemli biri olduğunu ve düşüncelerine saygı duyulduğunu ona hissettirmelidir. Baba otoritesini kullanarak çocuğun gelişimini olumlu bir şekilde tamamlamasını sağlamalı onu bazı konularda cesaretlendirmelidir. Çocuğun anne sevgisine ve şefkatine olduğu kadar baba sevgisine ve şefkatine de ihtiyacı vardır. Baba bu konuda üstüne düşeni yapmalı ve hiç olmazsa günde bir saat çocuğuyla vakit geçirmelidir. Ülkemizde maalesef anne ve babalar çocuklarına fazla ilgi gösterememekte maddi yetersizlikler ve aile içindeki sorunlardan dolayı özen gösterememektedir.

Ayrıca aile içi şiddetten çocuklar hem bedenen hem de ruhen zarar görmektedirler hatta hatta şiddetten dolayı her sene bir çok çocuk hayatını kaybetmektedir ya da sakat kalmaktadır. Bu olaylara hem toplum hemde anne ve babalar olarak göz yumulmamalı, aileler çocuk gelişimi konusunda  bilgilendirilmeli ve eğitilmelidiler.