Çocuk Bakıcısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mother and her playful son

Çocuk bakımı hizmeti, günümüzde çok aranan ve talep edilen hizmet türlerinden biridir. Bunu anlamak için web veya gazete sayfalarının eleman aranıyor ilanlarına şöyle bir göz atmak yeter. Bu durumun en temel sebebi, kadınların toplumsal ve ekonomik hayatın her alanına artan katılımıdır. Çalışan annenin yokluğunda çocuklara evde kimin bakacağı sorunu, çocuk bakımı hizmetinin ortaya çıkmasındaki en önemli etkenlerden biridir. Çocuk bakıcısı, çocuk bakımının gerektirdiği belli bir pedagojik ve psikolojik donanımı olan, annenin yokluğunda belli saatlerde çocukla ilgilenen, onun fiziksel, duygusal ve sosyal ihtiyaçlarını gideren ücretli bir bayan çalışandır. Ailenin ihtiyacına göre yatılı veya önceden belirlenmiş saatlerde çalışabilir. Bugün özellikle 0-3 ile 3-6 yaş grubu çocuklar, bakım hizmeti en çok talep edilen yaş gruplarıdır.

Anne babalar için çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri bir çocuk bakıcısı bulmak en önemli sorundur. Sık sık bakıcı değiştirmek zorunda kalmamak için, başlangıçta bilinçli davranmak gerekir. Ayrıca uzmanlara göre, sık bakıcı değiştirmek, çocukta dil ve öğrenme becerisinin bozulması veya özgüven eksikliği gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu nedenle çocuk bakıcısı seçerken daha en başta, en doğru seçimi yapmak gerekir. Özellikle 0-3 yaş grubu çocuklar söz konusu olduğunda, bu seçim daha da önem kazanır.

Annenin yardımcısı olan çocuk bakıcısı, onun yokluğunu kapatma görevi görür; başka bir deyişle, temsilî bir anne görevi yapar. Böyle bir görev, çocuk eğitimi ve psikolojisi konusunda belli bir bilgi ve deneyim kadar, bu işe uygun bireysel, sosyal ve duygusal kişilik yapısını da gerektirir. Bakıcının eğitim düzeyi, çocuk bakımı hizmetindeki deneyim ve referansları, sosyal ve kültürel yapısı ayrıntılı şekilde öğrenilmelidir. Ayrıca ailenin bakıcıya ücretli bir görevli gibi değil de aileden biri gibi yaklaşması gerekir. Bakıcının vereceği hizmet çerçevesinin önceden net olarak belirlenmesi gerekir.

Bugün kreş, anaokulu gibi kurumlarda çocuk bakıcısı olarak görev yapanlar, bu alanda eğitim almış kişilerdir. Anne ve babalar, çocukları için en uygun bakıcıyı bulmak için bu alanda hizmet veren danışmanlık firmalarından destek alabilir.