Çocuk Bakıcısının Eğitim Düzeyi

Çalışan ailelerin çocuklarına bakması ve ilgilenmesi için birilerine ihtiyaç duyacakları bir gerçektir. Bu konuda en güvenebilecekleri kişileri aileden birisi olarak gören aileler büyük bir yanılgıya düşerler. Onları yetiştirmiş annelerinin çocuklarına da bakacaklarını düşünürler. Lakin çocuğun anneannesi ya da babaannesi bu dönemde yetişecek çocuğun ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazlar. Bunun birçok sebebi var. Bu sebeplerden en önemlisi ise çocuğun doğru şekilde eğitilmesidir. İlk olarak bedenen yaş almış insanlar çocukların enerjisine yetişirken zorlanacaklardır. Onları çok sevseler dahi daha genç ve şu anki dönemin çocuklarının eğitimine ve gelişimine katkıda bulunacak bir çocuk bakıcısı bulmak çocuğun gelişimine daha büyük yarar sağlayacaktır.

Çocuk bakıcısı ararken dikkat etmeniz gereken önemli kriterlerden birisi de bakıcının eğitim düzeyi olmalıdır. İlkokul mezunu biriyle üniversite eğitimi almış, çocuk psikolojisi ve fizyolojisi hakkında bilgisi olan birisi arasında büyük farklar vardır. Bu farklar çocuğunuzun ileriki hayatını olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek farklardır. Çocuğun fizyolojik gelişimi hakkında bilgisi olan bir bakıcı herhangi bir terslik olduğunda daha hızlı bir şekilde bunu kavrayacak, bu konuda sizi bilgilendirecek ve gerekirse müdahale edilmesini sağlayacaktır. Lakin bu tür konularla ilgili bilgi sahibi olmayan birisi bunu fark etmeyecek, fark etse bile fazla önemli olmadığını düşünüp size haber dahi vermeyecektir. Bu durum çocuğunuzun hayatını çok olumsuz etkileyebilir.

Fizyolojik gelişimin yanı sıra çocuk psikolojisine hakim bir çocuk bakıcısı çocuğunuz için çok daha faydalı olacaktır. Onun düşüncelerine göre hareket edebilecek ve çocuğunuza küçük yaşta öz saygı aşılayacaktır. Anneanne ve babaanne çocuğunuza bakarken onun her şeye karışmamasını, onun daha küçük olduğunu söylerken çocuğun kendisine olan güvenini kötü niyetli olmamasına rağmen sarsacaktır. Bu yüzden çocuğunuza bakması için profesyonel birisini seçmeniz çok daha iyi olacaktır. Çocuk gelişimi hakkında bilgili, güvenilir bir bakıcı bulmanın zor olduğunu düşünen birçok aile olduğunun farkındayız.  Çocuğunuza bakacak doğru kişileri bulacağınız pek çok danışmanlık merkezi bulunmaktadır. Bu danışmanlık merkezleri sayesinde kriterlerinize en uygun bakıcıyı en kısa sürede bulabilirsiniz.