Çocuk Bakıcısı ve Sorumlulukları

Bebek-Bakıcısı-Özellikleri

Çocuk bakıcısı okul öncesi küçük çocuklarla ilgilenen ve eğitimlerine yardımcı olan personellere verilen addır. Günümüzde artan eğitim kurumlarının yanı sıra annelerinde iş hayatındaki etkinlikleri artınca bu meslek koluna olan ihtiyaç da artmıştır. Yani çocuk bakıcısı hem kurumlar da hem de evde bakım hizmetleriyle görevleri icra etmektedir.

Çocuk bakıcısının belli görevleri bulunmaktadır. Çocukların yeme, içme, tuvalet ve uyku gibi tüm faaliyetleri için olarak yardımcı olurlar. Ayrıca sosyal kurallar için ona yol gösterirler. Çocuklara temizlik kurallarını öğretiler. Bu kapsam da el, kol ve kıyafetleri için hijyeni anlatırlar. Çocuğa gün içersinde yararlı olabilecek bir takım etkinler hazırlarlar. Bunlar özellikle eğitici olurlar.

Çocuk bakıcısının kişisel olarak da bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. Kişi sabırlı, güler yüzlü, sevecen ve çocukları seven bir karakter de olmalıdır. Diksiyonunun düzgün olması gerekir. Ayrıca iletişiminin de iyi düzeyde olması gerekir. Sorumluluk sahibi ve yaratıcı olursa da çocuk oldukça olumlu etkilenecektir. Çocuk bakıcısı eğer insanların evinde çalışıyorsa esnek çalışma saatlerine de hazırlıklı olmalıdır. Daha bu kapsam içersinde kişisel özellikleri arttırılabilir.

Çocuk bakıcısı devlet kurumlarında ve özel kurumlarında görev alır. Yani anaokulları, çocuk kreşleri ve çocuk yuvalarında çalışır. Çalışma ortamları oldukça hareketli ve zevklidir. Küçücük çocuklarla ilgilendiğinden bu hareketli tempoya alışkın olmalıdır. Ayrıca çocukların dilinden anlaması gerektiği gibi onlara şefkatle yaklaşması gerekmektedir. Çocuk bakıcısı eğer evlerde çalışacaksa anneyle daima irtibatta olmalıdır. Çalışma saatleri kapsamında çocuk için yararlı olabilecek her türlü işi yapması gerekmektedir. Yani onunla eğlenceli vakitler geçirdiği gibi yaşına uygun eğitimler de vermelidir.

Çocuk bakıcısı mesleğini icra etmek isteyen kişi liselerin ilgili bölümlerinden eğitimlerini almalıdır. Bunlar liselerden liselere göre değişkenlik göstermektedir. Eğitimini tamamlamış kişi diplomasını alarak bu mesleği icra etme hakkını kazanırlar. Zaten bu mesleği kız çocukları yapmaktadırlar. Onlara daha uygundur. Hem kurumlar hem ailelerin seçimleri de bu yöndedir.

Geleceğin yeni nesli olacak çocuklar daha küçük yaşlardan doğru ellere emanet edilmelidirler. Bunun içinde doğru personeller yetiştirilmelidir.