Çocuk Bakıcısı Neye Göre Seçilir?

wallhaven-137740

Çocuk gelişim dönemi, en verimli 2 daha sonra 7 ve son aralık şeklinde 18 yaşına kadar devam eder. 18 yaş, bireyin beyin gelişim faaliyetleri için sınırın çizilmeye başladığı dönemi karşılar; fakat bir çocuğun mevcut yaşa döngüsüne etki edecek biçimdeki en değerli gelişimi, anne karnında bulunur. Anne karnındaki gelişim süreci, bireyin gerek besinlere ulaşması sayesinde mükemmel seviyelerde tamamlanırken işin sonraki boyutu, eğitim dönemi, daha zor olur.

Bakıcının Faaliyetleri

Bireyin 18 yaşına değin yapacağı aktiviteler ve beyninde meydana gelecek gelişim alanları, onun tüm hayatına doğrudan etki edeceği için bu yaş aralığı yaşam döngüsünü büyük oranda şekillendirir. Öyleyse özellikle 0-7 yaş arasında beslenmeye, 7-12 yaş arasında ise öğrenmeye öncelik vererek konuyla direkt muhatap olacak çocuk bakıcısı tutmalı; şayet bizim imkanımız var ise çocukla sürekli ilgilenmeliyiz.

Belirtilen yaş aralığı, bireyi kontrol etmek ve ona bir şeyler öğretmek için ideal döneme karşılık geldiğinden hayat boyu aynı dönemin bir daha ortaya çıkmayacağı bilinir; yani amiyane tabirle bu yaş aralığındaki her artı, muhakkak hayat döngüsünde kendisini katlayarak geri döner.

Bakıcı Seçimi

İdeal durumdaki çocuk bakıcısı,

  • Çocuğa hayatı boyu sürdüreceği ve yaşamsal fonksiyonlarını destekleme noktasında kuvvet vereceği beslenme alışkanlıkları kazandırır. Bu alışkanlıklar karbonhidrat, protein, yağ tüketimi gibi sınırlı şekilde olmayıp hangi yağın yenmesi hangi protein kaynağına gidilmesi ve hangi karbonhidratlardan besin alınması şeklinde ortaya çıkar.
  • Çocukla oyun oynadığı gibi onunla oynadığı oyunlarda eğitim esasını asla es geçmez; zira çocuğun farkında olmadan eğitilmesi, çocuktaki gelişim sürecine çok büyük olumlu etkiler katar.
  • Toplumun ahlak kurallarına uygun hareket ederek çocuğun büyüdüğü zaman yabancılaşmasını, toplumdan uzak kalıp sıkıntıya düşmesini önler.

Bakıldığında ideal çocuk bakıcısı için farklı maddeler sıralayabilmek, bakıcının hangi koşullarda neler yapması gerektiğini dile getirmek mümkün; tabi asıl önemli olan kısım ise böyle bir bakıcıya nerden ulaşılacağıdır. Danışmanlık firmaları, çocuğa bakıcılık yapmak isteyenlere çalışma fırsatı verdiğinden dolayı kendisine başvuru yapan bireyleri elemeye alır ve bu elemenin sonucunda işini başarılı sergileyecek olanları hizmet noktasına sürer.