Bebek gelişiminde müzik

müzik bebek gelişimi

Müzik insanın ruhunu dinlendiren ona hitap eden onu uzak diyarlara götüren güzel ve hoş melodilerdir. Her insan ruh haline göre tarzına göre müzik dinler ve kendini iyi hisseder. Biz yetişkinleri dinlendiren ve rahatlatan müzik aynı şekilde bebeklerimiz içinde dinlendirici rahatlatıcı hatta onların zihinsel gelişimlerine katkı sağlamaktadır. Ona uygun bebek şarkılarının seçilmesi onun hoşuna gitmekte hatta çoğu müziği algılamakta tempo bile tutmaktadır ayrıca yeni yeni emeklemeye başlamış ayakta durmaya başlamış çocukların dans bile ettikleri görülmektedir. Bebek gelişiminde müzik rahatlatıcı bir özellik taşır. Onun ruh haline göre seçilen şarkılar ve melodiler onların zihinsel gelişimlerine de katkı sağlamaktadır müzik temposuna ayak uydurmaya başlayan bebeğin hareketleri ve aynı müziğin çalmasıyla beraber verdiği tepki bunu kanıtlamaktadır.

Çalınan müzikten hoşlanan bebek aynı müziğin bir sonraki çalışımda olumlu tepkiler vererek bunu hareket ve yüz mimikleriyle belli etmektedir buda demek oluyor ki müzik sadece yetişkin insanlara değil kundaktaki bebeğe de hitap etmekte onlarında ruhunu dinlendirmekte onların dünyalarında onları da rahatlatmaktadır.

Anne ve babalar bu konuda kendilerine göre tercihler yapabilir bebeklerine uygun müzik ve melodiler seçerek ve günün belirli saatlerinde ona dinleterek hem zihinsel gelişimlerinin artmasına hem de onların rahatlayıp gevşemelerine yardımcı olabilirler. Hatta bunu avantaja çevirip müzikle çocuğun uyumasını eş zamana denk getirerek çocuğun müziği duyduğu anda uyuması sağlanabilir ve çocukların uyuma sırasında çıkardığı sorunlardan kurtulabilir.