Taşınmayı Oyuna Çevirme

tasinma-cocuklari-olumsuz-etkiliyor-03

Ev taşınırken en büyük güçlüğü çocuklar yaşar. Özellikle uzun seneler yaşadığı odasını, evini ve çevresini bırakmak istemez. Büyüklerin etrafta kolilere eşyaları koymasını buruklukla seyreder ve taşınmaya karşı olumsuz bir tutum içerisine girer. Bu durumda ebeveyn, taşınmayı oyuna çevirme yaparak çocukta oluşan kaygıları giderebilir.

Etrafa kutular yayılmış ve evdekiler telaşlı bir halde. Her şey dağılmış, eşya yığınlarından hiçbir şey gözükmüyor. Kâğıtlara sarılmış tabaklar, bardaklar, muşamba örtülmüş sandalyeler, duvarlardan indirilmiş tablolar ve paketlenmiş daha pek çok şey ile evin içine bir kargaşa hâkim adeta. Çocuğun böyle bir görüntüye baktığında kapılacağı şey sadece endişe olacaktır. Taşınma herkes için zor olsa da çocuklar için daha zordur. Çünkü onlar gelişimlerine paralel olarak güvende duyumsayacakları bir yer özlemi içindedirler ve buna karşı olacak tehditlerden endişeye kapılırlar. Özellikle yaşının küçük olmasından dolayı taşınmanın ne demek olduğunu bilmeyen çocuklar eğer taşınma doğru anlatılmazsa çok daha büyük endişeye kapılırlar. Çocukların anlayacağı dilden konuşmak yani taşınmayı oyuna çevirme çok büyük kolaylıklar sağlayabilir.

Öncelikle taşınma kararı hemen çocuğa bildirilmelidir. Asla nakliyat aracı kapıya gelince çocuğa söylemeye kalkmayın çünkü çocuk o anda müthiş öfkelenecektir (kim öfkelenmez?). Taşınmanın gerekçesini çocuğa doğru şekilde anlatmak önemlidir. Eğer çocuğun anlamakta güçlük çekeceği bir sebep varsa daha basite indirgeyerek “büyük eve taşınıyoruz” veya “daha güzel bir şehre gidiyoruz” gibi açıklamalar yapınız. Taşınacağız yer hakkında olumlu tavır takınmak yani orayla ilgili –gerçekleri çok çarpıtmadan- konuşmak yerinde olacaktır. Tabii, örneğin denize kıyısı olmayan bir yer hakkında denizden bahsetmeniz gittiğiniz de daha büyük sorunlar yaratacaktır, bu yüzden gidilen yer ile doğru şeyleri anlatmayı deneyin. Taşınma konusundaki sizin duygularınızın çocuğa yansıması da önemlidir. Oturduğunuz evi veya muhiti kötülemek yerine burasının ayrı bir değeri olduğunun ama gidilen yerin çok daha güzel olacağı gibi sözler söylemek çocuğu rahatlatacak ve onda taşındığı yeri iyi hatırlamasına sebep olacaktır.

Taşınmayı oyuna çevirme ise taşınma yapılırken çocuğa belirli görevleri oyun şeklinde sunmakla yapılabilir. Örneğin etraftaki kolileri araçlara yüklenecek mallar olarak gösterip kendinizi de onları yükleyecek işçiler olarak göstermek, çocuğun odasını kendisinin toplamasını sağlamak, eşyaları gelişigüzel de olsa etrafta çekip çevirmesine olanak verin. Taşınmanın gerginliğini çocuğa yansıtmadan bu eylemi en azından çocuk gözünde bir oyuna çevirebilir böylece çocuğunuz için taşınmayı daha kolay bir hale getirebilirsiniz.