Seçeceğiniz Çocuk Bakıcısı Beklentilerinizi Karşılayabilecek Mi?

fft99_mf3335333

Bir anne baba olarak çocuklarınızı dolayısı ile de canınızın bir parçasını emanet edebileceğiniz çocuk bakıcısı beklentilerinizi karşılayabilecek mi? Sonuçta bir insanın çocuğunu bir başkasının ellerine bırakması sözde olduğu kadar kolay değildir. Ebeveynler için oldukça zor olan bu durum takdir edersiniz ki bir takım beklentileri de beraberinde getirmektedir. Peki, bu beklentiler nelerdir?

Ebeveynlerin çocuk bakıcısından beklentilerinin başında tabi ki öncelikli olarak onlara iyi davranmaları, incitmemeleri ve yeterli sevgiyi göstermeleri gelmektedir. Sonuçta bakmalara doyamadığınız evladınızın başkaları tarafından zarar görmesi kabul edilir bir şey değildir. Daha sonrasında çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarına olması gerektiği gibi yani doğru ve eksiksiz bir şekilde cevap verilmesi de çocuk bakıcısından beklentilerinizdeki bir diğer husustur. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını önemsemeyen ya da tam olarak karşılamayan bir bakıcının evinizde de işi yoktur öyle değil mi? Tüm bu hususları dikkate alan çocuk bakıcısının acil bir durum söz konusu olduğunda da ne yapması gerektiğini iyi bilmesi gerekir. Öyle ki acil durumlarda ne yapacağını bilemeyen bir çocuk bakıcısı çocuğunuz için güven ortamı da oluşturmuyor demektir ki bir ebeveyn için en önemli şey çocuğunun güvenli bir ortamda, güvenli kişilerin yanında büyümesidir. Dolayısı ile çocuk bakıcısı ile ilgili yukarıda söylenen konular dikkate alındığı takdirde ebeveynlerin en önemli beklentilerine de cevap verilmiş olacaktır.

Çocukların gelişiminde ebeveynler ve çocuk bakıcısı ayrı ayrı birtakım sorumluluklara sahip olsalar da işbirliği içerisinde bulunmaları gereken birtakım konular da mevcuttur. Bunlardan ilki çocuğun bakıcısına alışma sürecinin en başında gerekli olan işbirliğidir. Bir diğeri ise çocukların bakımlarında ihtiyaç duyulan önemli konularda izlenmesi gereken yollardır. Çocuk bakımı kolay bir süreç olmamakla birlikte bu süreçte izlenmesi gereken birtakım yolların üstesinden ancak işbirliği ile gelinebilir. Bunlardan en önemlisi ebeveynler ile çocuk bakıcısının çocuğu yetiştirme tarzının aynı olmasıdır ki aksi takdirde çocuğun çift karakterli bir yapıya sahip olması gibi istenmeyen bir durumla da karşılaşılabilir. Bu durum çocuğun gelişiminde tehlikeli bir boyut olacağı için çocuk gelişiminde rolü olan herkesin de bu bağlamda dikkatli olması gerekir.