Çocuk Psikolojisi ve Bakıcı

wallhaven-137740

Hepimizin bildiği gibi çocukların beyni yetişkinlerden çok daha farklı çalışmaktadır. Olaylara karşı bakış açıları ise yetişkinlerin perspektifinden çok daha farklıdır. Bunlar dikkate alındığında psikolojilerinin de çok daha hassas ve farklı olduğunu algılayabilirsiniz. Çocuk psikolojisi hakkında yazılmış pek çok kitap vardır, ayrıca bu konuyu işleyen belgeseller bulmak da mümkündür. Bu konuda eğitim alanlar ise psikologlar ve öğretmenlerdir. Bu konuda eğitilmesi gereken ve kendisini geliştirmesi gereken bir diğer kişi ise çocuk bakıcısı olmalıdır. Mesleği gereği sürekli olarak çocuklarla iletişim halinde olan bakıcı çocuğun düşüncelerini kavrayabilecek, onun olaylar hakkında neler düşündüğünü tahmin edebilecek ve onun yanında olduğunu hissettirebilecek bir psikoloji bilgisine sahip olmalıdır.

Aile içerisinde sorunları olan veya boşanmış aileler arasında yaşayan çocuklar için bakıcı seçimine ayrıca önem vermek gerekir. Çocuk bakıcısı bu tür şeylerin aile içerisinde olabileceğine inanan ve bu konuda çocuğa destek olabilecek birisi olmalıdır. Farklı fikirlere kapalı ve boşanmayı kesinlikle yanlış bulan bir bakıcı bu konuyla ilgili çocuğa da yanlış mesajlar verebilir ve kişiliğini bu doğrultuda etkileyebilir. Zaten farklı görüşlere açık olmayan bir insan çocuk psikolojisini algılayamaz ve bir çocuk bakıcısı olmaya uygun birisi olamaz. Çocukların akıl almaz hayal gücüyle böyle insanların kişilikleri uyuşmaz. Ayrıca bu durum çocuğunuzun düşüncelerini de zamanla sınırlayacaktır. Bu da çocuğun ileriki yaşamında önünde büyük engeller olarak karşısına çıkacaktır.

Fiziksel ve psikolojik nedenlerden dolayı konuşmakta zorlanan ya da altını ıslatan çocuklar konusunda da hassasiyet gösterebilecek ve bu durumla baş edebilecek bir çocuk bakıcısı bulmak gerekmektedir. Tüm insanların sorunları olduğu gibi çocukların da sorunları vardır. Lakin bu sorunlar büyükler tarafından küçük görülmekte, sorun yokmuş gibi davranılmaktadır. Ancak çocuğunuzun küçük olduğunu ve bu sorunların onlar için küçük olmadığını kavramalısınız. Sizin gibi çocuğunuza bakacak kişi de bunu kavrayabilmeli. Bu durumlarda çocuğa kızmak ya da geçiştirmek sorunun büyümesinden başka bir işe yaramaz. Bu yüzden bu tür konular hakkında bilgi sahibi olan, çocuğunuza destek olabilecek bir bakıcı bulmanız doğru olacaktır.