Çocuk Gelişiminde Anne ve Babanın Hal ve Hareketleri

cocuk-gelisimi-ve-psikolojisi

Çocuğun düzgün yetişmesi için ailenin yapısının çok önemli olduğunu biliyoruz. Ebeveynlerin tüm hal ve hareketlerini çocukların beynine kaydettiğini ve buna göre hareket ettiğini gözlüyoruz. Anne ve babalar evde normal günlük işlerini yapıyorken çocuğun sürekli gözleriyle her hâl ve hareketleri hafızasına kaydediyor ve kendisi için nasıl hareket etmesi gerektiğine yönelik bilgileri topluyor.

Çocukların zihinsel ve psikolojik tüm gelişimleri tamamen aile ile olan diyaloğa bağlıdır. Çocuk ne kadar anne ve babası ile sıkı iletişimde olursa çocuğun anne ve babaya olan benzerliği de o oranda artacaktır. Çocuğun bu anlamda yetişmesi noktasında ebeveynlerin hâl ve hareketlerinin birebir aynısı olacağı yönünde uzmanlarında görüş birliği vardır.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar o yüzden anne ve baba arasında bir anlaşmazlık olursa bunun çözülmesi için çocuğun gözlerinin önünde konuşmamaları gerektiğini söylüyor. Anne ve babasının sürekli mutlu bir aile tablosu çizdiğini görmek isteyen çocuklar, ailenin bu durumundan çok etkileniyor. Eğer anne ve baba arasında bir tatsızlık çıkarsa çocuk bu durumdan daha da çok sıkılabiliyor.

Çocukların anne ve babanın sürekli birbirilerinden memnun olduğunu ve onların sürekli mutlu olduklarını görmesi gerekir. Aile hâlini hep bu şekilde gören bir çocuk bu durumda kendini de aileye daha yakın hissedecektir. Çocuğun aklında “acaba birbirlerinden ayrılacaklar mı” gibi bir soru hiçbir zaman olmaz. Bu soru olmadığı müddetçe de çocuğun kişisel gelişimi çok daha hızlı gelişecektir. Aksi takdirde çocuk kendini sürekli bir sıkıntının içinde bulacak, her an evsiz yurtsuz bir insan olabileceğini aklına getirecektir. Bu da huysuz ve saldırgan bir tutum içerisine girmesine neden olabilir ve çocuğun psikolojisini bozabilir.

Çocuğun özellikle de gelişim aşamasında yani 0 – 6 yaş grubunda etrafında olan biten şeyleri çok fazla anlamayan biri olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Çocuğun normal bireyler kadar olmasa da iyi bir idrak yeteneği olduğunu unutmamalı, çok kuvvetli bir hafızaya sahip olmasa bile durumun ne olduğunu anlayabilecek kapasitede olduğunu bilmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.