Çocuk Bakıcısı ve Görev Kapsamları

wallhaven-302089

Anne ve babası çalıştığı için bakacak birine ihtiyaç duyan çocuklar için geliştirilen meslek kolu çocuk bakıcılığıdır. Yaşadığımız çağa bakılır ise çalışma hayatı oldukça büyük bir tempoya girmiştir.  Bu nedenle ebeveynler çocuklarına bakma konusunda sıkıntılar yaşamaktadırlar. Çocuk bakıcısı da tam da bunun için üretilmiş bir meslek dalıdır.

Anne ve babalar çocuklarını çocuk bakıcısına emanet ederler. Bu bakıcı onun doğru bir şekilde bakımını yapar. Ama tabi ki belirli özelliklere sahip olması gerekmektedir. Başta bu kişinin çocukları sevmesi gerekmektedir. Sorumluluk sahibi olup çocuğa zamanın da yemeğini yedirmesi ve kişisel ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Temiz ve titizliğe dikkat etmelidir. Çocukla iletişimi kuvvetli olmalıdır ve anlaşabilmelidir. Evde bazı aktiviteleri yapabildiği gibi gerekirse çocuğu dışarı da çıkarmalıdır. Çocuğun fiziksel ve psikolojiksel gelişimine katkıda bulunmalıdır. Planlı olmalıdır. İşini sevmesi gerekmektedir. Öğrenme ve öğretme kabiliyeti olmalıdır.

Aileler çocuk bakıcısı seçecekse titiz davranmalıdırlar. Bakıcının yaşı muhakkak sorulmalıdır. Ne kadar deneyime sahip olduğu ve çocuklara olan ilgilisiyle ilgili bilgi alınmalıdır. Çocuğa sahip olup olmadığı bilinmelidir. Herhangi bir sağlık problemi varsa bu konu hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Eğitim durumu, varsa sertifikaları ve referansları sorulmalıdır.  Sigara içip içmediği konusunda da bilinmelidir. En baştan evin kuralları belirtilmelidir. Bu çerçeve içersinden daha başka birçok soru daha sorulabilir. Ama verilen cevapların yanı sıra kişinin hal ve hareketlerine de bakılmalıdır. Yani göz teması kurulmalı, diksiyonuna dikkat edilmeli ve el kol hareketlerine de dikkatlice bakılmalıdır.

Çocuk bakıcısı çocuklarla ilgilenen kişilerdir. Bunların kişisel özelliklerinin bu yönde olması gibi ayrıca eğitim bilgisi ve tecrübeleri de oldukça önemlidir. Çocuklarla vakit geçirmeyi seven onlara değer veren kişilerin icra edebileceği bu meslek oldukça değerlidir. Görev ve sorumlulukları da azımsanamayacak kadar fazla durumdadır.

Anne çocuğunu çocuk bakıcısına emanet ettikten sonra kendi görev ve sorumluluklarını unutmamalıdır. Çünkü bu sefer de çocuk anneden uzaklaşacaktır. Bakıcıya belli sürelerde bırakılan çocuk sonra da annenin kollarına bırakılmalıdır. Yani herkes üstüne düşen görevi titizlikle yapmakla yükümlüdür.