Çocuk Bakıcısı, İyi Bir Psikolog ve Bilgili Bir Hemşire Olmalıdır

basketbol(1)

Bir çocuk dünyaya getirerek aile olmanın temel unsurunu yerine getirdikten sonra anne ve babanın çok daha önemli sorumluluklarla karşı karşıya kaldıkları bir gerçektir. Bu konuda hele ki ilk çocuk ile ilgilenmek, akımını yapmak hatta emzirmek gibi son derece doğal birçok iş anne ve baba için büyük sorunlar yumağına dönüşebilir. Çocuğun anne ile ilişkilerinin yeterince sağlıklı olmaması, yeterli beslenememesi gibi durumlarla, anne ve babanın içinde bulundukları yarı şok halinden normal hayata geçişleri sırasında ortaya çıkabilecek çatışmalarında temelini oluşturur. Bu durumlara gelmeden konusunda uzman bir çocuk bakıcısı, en ideal çözüm olabilir. Çocuğun iyi beslenmesi, ilgisinin yüksek olması ve tepkilerinin yerinde olması, hatta oyun oynama alışkanlığını kazanması, uyku düzeninin yerine oturması için kendisi ile yakından ilgilenen bir profesyonel çocuk bakıcıları tarafından kolaylıkla verilebilecek eğitim ve disiplinler arasındadır.

Çocuk yetiştirme konusunda doğal olarak çok fazla bilgisi olmayan anne ve babaların aile büyüklerinden alacakları destekler, büyüklerin torun sevgisi nedeniyle eğitim ve yetiştirmeden çok, sevgiyi paylaşma şeklinde olduğu için, eğitimden çok çocuğun şımarmasına ve söz dinlememesine yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için eğer böyle bir destek alınmak isteniyorsa kesinlikle tercih çocuk bakıcısından yana olmalıdır. Çocuk bakıcısı, almış olduğu eğitim ve yaşadığı deneyimlerle çocuğa bilinçli şekilde yaklaşacak, bazen bir oyun arkadaşı, bazen bir abla ve çoğunlukla bir eğitmen olacaktır. Tüm bunları yaparken, son derece uyumlu ve yapıcı yaklaşarak çocuklarınızın yarınlara hazırlanmasında da büyük destek vereceklerdir.

Çocuk bakımı ve eğitimi sırasında mental eğitimin yanı sıra, fizyolojik eğitimler de son derece önemlidir. Örneğin bir çocuğun ufak yaşlarda tuvalet eğitimi almaması sonucu yaşanacak sorunlar uzun yıllar çözümsüzlük olarak ailenin karşısında duracaktır. Bunu aşmanın en etkili yolu doğal olarak bu sorunla nasıl başa çıkacağını bilen bir çocuk bakıcısı olacaktır. Çocuk bakıcılığı sadece çocuğun yemeğini veren, giydiren ve elinden tutup parka götüren bir kişi olarak algılanmamalıdır. Çocuk bakımı bu kadar ile sınırlı olsaydı zaten bu işleri aile bireylerinden birisi rahatlıkla yapabilirdi. Çocuk bakıcısı bu işlerin dışında son derece önemli görevler yüklenirler. Çocukların eğitiminde el becerilerinin geliştirilmesi için çalışmalar yaptırmak, hafızayı güçlendirici eğitimleri çocuğa yaptırmak gibi çalışmalar da bakıcının görevleri arasındadır.