Çocuk Bakıcısı Ararken Bilinmesi Gerekenler

wallhaven-302098

Yoğun iş hayatı ve hayat koşuşturması içerisinde ebeveynler çocuklarına yeterli düzeyde zaman ayıramamaktadır. Özellikle 0-6 yaş arası çocukların yeme-içme, kişisel bakım, oyun aktiviteleri, eğitim gibi alanlarda mutlak suretle zaman ayrılması gerekmektedir. Hal böyle olunca ebeveynler çocuk bakıcısı arayışı içerisine girmektedir. Alandaki ihtiyacı karşılamak ve profesyonel hizmet vermek amacı ile bu noktada profesyonel kanallar oluşmuş ve çocuk bakıcılığı konusunda kalifiye personeller yetişmiştir. Tecrübeli ve eğitimli kişiler tarafından çocuk bakımı konusunda eğitimler düzenlenerek alandaki ihtiyacı karşılamak amacıyla personeller yetiştirilmektedir. Bunun yanı sıra Çocuk gelişimi bölüm mezunları da çocuk bakıcısı olabilmektedir. Eğitimin yanı sıra karakter, etik ve çalışma prensipleri de her meslekte olduğu gibi çocuk bakıcılığında da önem arz etmektedir. Özellikle sabırlı, sevecen, güler yüzlü, disiplinli, sorumluluk sahibi ve bilinçli kişilerin tercih edilmesi önerilmektedir. Öte yandan sigara ve alkol gibi alışkanlıklarının bulunmaması da belirleyici olabilmektedir. Kişsiel bakımına özen göstermesi, temiz olması ve iş ahlakına sahip olması çocuk bakıcılarında aranacak en önemli unsurlardandır.

Bebek bakımı ve çocuk bakımı arasında çok ciddi farklılıklar bulunmaktadır. Bebek bakımı çok daha özel bir alan olduğu için bu alanda tecrübeli kişilerin tercih edilmesi önerilmektedir. Öte yandan gelişim çağındaki çocukların da yaşamsal aktivitelerine yardımcı olacak ve okul öncesi eğitimlerine katkı sağlayacak uzmanlar olması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenme, günlük aktiviteler gibi konularda destekleyici ve yönlendirici olunması gerekmektedir. Bununla birlikte çocuk bakıcılarının çocuk psikolojisi konusunda da bilinçli olmaları gerekmektedir.

Ebeveynler çocuk bakıcısı arayışı içerisine girdikten sonra ilk etapta güvenilir kanallara başvurmaktadır. Aileler için değerli olan çocuklarını emanet edebilecekleri güvenilir, sevecen ve bilinçli kişilerin seçilmesi önerilmektedir. Çocuk bakıcısı arayışı içerisinde olan kişilerin güvenilir kanallar aracılığı ile ortak çalışma yürütmesi gerekmektedir. Bu sayede beklentilerinize yerinde yanıtlar alarak size uygun çalışma saatlerini önceden belirleyebilirsiniz. Ancak çocuk bakıcılarının sık aralıklarla değiştirilmemesine dikkat edilmesi gerekir. Sık sık değiştirilen bakıcılar çocuklar üzerinde adaptasyon, bağlanma ve disiplin problemi oluşturabilmektedir. Bakıcı arayışı içerisinde olan kişilerin bu faktörlerin tamamına dikkat ederek hareket etmesi gerekmektedir.