Çocuk Bakıcısı

bebek-ic59faret-dili

Çocuklar bir milletin geleceğidir. Bu geleceğimiz olan kişileri güzel yetiştirmek her anne ve babanın görevidir. Anne baba bunu yaparken öncelikle eğitimi kendileri vermeye çalışmalıdır. Ama günümüz şartları düşünüldüğünde bu çok mümkün olamamaktadır. Bu sebeple anne babalar da çocuklarını işini profesyonel yapan çocuk bakıcılarına bırakmak istemektedir.

Çocuk bakıcısı seçerken anne baba öncelikle güven konusuna dikkat ederler. Çocuklarını kime emanet ettiklerini bilmek ve güvenmek isterler. Bu sebeple bu işi profesyonel olarak yapan şirketlerden yardım alabilirler. Gerekli güvenlik soruşturmasından geçmiş kişiler çocuk bakıcısı olarak seçilir. Çocuğun güvenilir birine bırakılması anne babanın işyerindeki performansını artırır. Yoksa bütün gün çocuklarının nasıl olduğunu merak ederler bu da performanslarına yansır.

Çocuk bakıcısında aranan bir diğer özellik bebek ve çocukla ilgili her şeyi bilmesidir. Yani bebek bakımı çok zordur. Bununla birlikte yemek yedirme konusunda da bilgili olmalı. Çoğu çocuk yemek konusunda zorluk çıkarır, yemek yemez veya zorla yer. Bunu için bakıcının ona yemek yedirme yollarını bilmesi gerekir. Ayrıca bebekler evlerinde çok sık ev kazası yaşayabilirler. Bu konuda çocuk bakıcısı çok dikkatli olmalı, çocuğu gözünün önünden ayırmamalı.

Çocuk bakıcısı çocuğun temel eğitimini yapabilecek formasyona sahip olmalıdır. Bu konuda ilgili bölümlerden mezun olup olmadığına veya çocuk bakım ve yetiştirme kurslarından birini bitirip bitirmediğine bakılmalıdır.  Çocuğun yemek eğitimini oyunlar ve şarkılar eşlinde vermelidir. Bunları yaparken katı bir öğretmen edasıyla değil de sevecen, çocukların sevdiği ve saydığı biri olmalıdır. Birçok olayda bakıcısı tarafında dövülen çocukları gördük. Aileler bu konuda bakıcıdan emin olmak isterler. Her ne kadar profesyonel kişilerle de çalışılsa kişisel eksiklik söz konusu olup dayak olayı gerçekleşebilir. Aileler bu konuda kamera takip sistemini kullanabiliyorlar. Cep telefonları ile gün içinde çocuklarını gerek kreşte gerekse evde kontrol edebiliyorlar. Böylece içleri rahat edebiliyor.

Her ne kadar çocuk bakıcılığını yapanlar işlerini severek yapsalar da yine de aileler babaanne, anneanne gibi birinci dereceden yakınlarının bakmasını isterler. Bu sebeple devletimiz anneanne veya babaanne çocuklara baktığı takdirde onlara bir miktar maaş bağlamaktadır.