Çocuğunuzu Enstrüman Çalmaya Teşvik Edin

Boys playing with guitars --- Image by © Edith Held/Corbis

Çocuğun gelişim süreci çok önemlidir. Bu süreçten çocuğunuza elinizden geldiğince seçenekler sunmalısınız. Bunların başında genellikle müzik ve spor gelir. Burada iki önemli unsur vardır. Birisi, çocuğunuzun neye yeteneği olduğudur. Ötekisi ise sizin hangi alanda bilgili olduğunuzdur. Hangi alanda bilgili olduğunuzdan kastım düzenli futbol takip etmeniz değildir elbette. Daha önceden profesyonel ya da amatör olarak sporla ilgilendiyseniz spor, müzikle ilgilendiyseniz müziği tercih etmenizdir. Eğer ikisiyle de bir alakanız yoksa çocuğunuzun yeteneği hangisinde baskınsa onu tercih etmelisiniz.

Müzik veya sporla uğraşmak, zeki insanların beyninde daha fazla bulunan “gri madde”yi çoğaltacaktır. Yani zekâsını geliştirecektir. Fakat küçük yaştaki çocuğunuzu kafasına darbe alabileceği, boks gibi sporlara göndermemeniz daha iyi olacaktır.

Çocuk 5 yaşına gelinde enstrüman öğrenme yeterliliğine sahip olur. En iyi müzisyenler küçükken ailesi tarafından teşvik edilen müzisyenler olmuştur. Bütçenizde sorun yoksa çocuğun seçeceği enstrümanı tercih etmeniz daha iyi olacaktır. Piyano çalması en zor gösterilen enstrümandır ve belli bir yaştan sonra öğrenmesi oldukça zordur. Fakat bütçenizi daha uygun çalgılara da ayırabilirsiniz. Gitar, bateri, bağlama ya da keman gibi.

Enstrüman çalmak beynini iki bölgeye bölmeyi gerektirir. Mesela gitarı ele alalım. Gitar öğrenmek oldukça basittir. Sağ eliniz ile tele vururken sol elinizle çıkartacağı sesi seçersiniz. Bir süre sonra bu işlemi o kadar geliştirirsiniz ki iki el birbirinden çok farklı şeyleri çok hızlı şekilde yapabilecek duruma gelir. Bu bir kişisel beceridir ve çocukların küçük yaşta bunlara sahip olması gelecekleri açısından oldukça önemlidir.

Çocuğunuzun vaktini bilgisayar başında öldürmemesi için çeşitli meşgaleler bulunmalıdır. Çocuğunuzu enstrüman çalmaya teşvik etmek bunların başında gelebilir. Eğer desteğinizi esirgemezseniz, öğrenme sürecinde zorlanması ve bırakma aşamalarını atlatmayı başarabilirseniz ilerde daha sorumluluk sahibi bir birey haline gelecektir.

Sosyal çevrede çocuğun yalnız kalması bir felaket olabilir. Küçükken veya büyüyünce sosyal ilişkilerini geliştirmesi çok önemlidir. Müzik ile uğraşmak çocuğunuzun sosyal ilişkilerini güçlendirecektir. Ayrıca belli bir dönemden sonra performansını sergilediğinde alacağı beğeni ve övgüler çocuğun özgüvenin gelişmesinde büyük rol oynayacaktır.

Spor veya müzik alanında çocuğunuzu bir amaca yönlendirmelisiniz. Seçimlerine destek olmalı ve sorumluluk aşılamalısınız.