Çocuğunuza Bakıcı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

images

Anne ve babalar için çocukları hayatlarında sahip oldukları en değerli varlıklarıdır. Bu yüzden ebeveynler yaşamları boyunca çocukları için her şeyin en iyisini düşünürler ve bunun için çaba gösterirler. Günümüzde giderek zorlaşan hayat şartlarına uyum sağlamak için ailelerin birçoğunda hem anne, hem de baba çalışmak durumunda kalıyor. Şartlar böyle olduğu zaman anne ve babalar çocuklarına bakacakları iyi bir bakıcı arayışı içine girerler. Ebeveynlerin gözlerinden bile sakındıkları çocukları için ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmaları ve bakıcı seçimi konusuna özen göstererek tercihlerini yapmaları gerekir. Anne ve babaların bakıcı tercihlerini yaparken dikkat etmeleri birçok konu bulunuyor.

Kişilerin çocuklarının yanında kalacak olan ve onlara bakıcılık yapacak olan insanları seçerken dikkat etmeleri gereken ilk konu güvendir. İyi bir bakıcı seçimi için öncelikli olarak tercih edilecek olan konu bakıcının mutlaka güvenilir olması gerektiğidir. Çünkü anne ve babaların gün içerisinde rahat bir şekilde çalışabilmeleri için gözlerinin asla arkada kalmaması gerekir. Bunun için de çalışılacak olan bakıcının mümkünse bilinen bir kişi ya da yapılan araştırmalar sonucunda güvenilir olduğuna kanaat getirilen bir kişi olması gerekir. Bakıcı seçimi ile ilgili önemli bir diğer konu ise kişilerin çocuklarını teslim edecekleri bakıcının eğitimli ve deneyim sahibi olması gerektiğidir. Çünkü gelişim çağındaki çocukların ihtiyaçlarının iyi bir şekilde karşılanması ve yetiştirilmesi ancak deneyimli bir kişi tarafından sağlanabilir.

Çocuk bakımı söz konusu olduğunda bakıcı olarak hizmet alınan kişinin sevecen olması da çok önemlidir. Yani sevecenden kastımız çocuk bakıcısının yaptığı işi bir iş gibi görmesi değil de, içinden gelerek çocuklarla vakit geçiren, onlarla ilgilenmekten zevk alan kişiler olması gerektiğidir. Bu özelliklere sahip olan bakıcılar çocukların gelişimlerine de büyük ölçüde katkı sağlarlar. Özellikle şefkate ve ilgiye ihtiyaç duyan küçük yaştaki çocuklar bu şartlarda çok daha iyi bir şekilde zaman geçirir ve büyürler. Anne ve babalar çocukları için bir bakıcıya ihtiyaç duyduklarında yukarıda belirttiğimiz özelliklere sahip olan, eğitimli kişileri tercih etmeye dikkat etmelidirler.