Çalışan Annelerin Yardımcısı Çocuk Bakıcısı

686

Artık hayatın müşterek olduğu günümüzde neredeyse bütün çiftler karı koca olarak çalışmaktadır. Hal böyle olunca da evin küçük bireyleri mesai saatlerinde yalnız kalmaktadır. Bu durumda ya ailenin büyükleri gelip çocuklara bakacaktır ki bu hastalıklar ve kuşak farklılıkları gibi sebeplerle her zaman mümkün değildir, ya da profesyonel olarak bu işi yapanlardan yardım alınacaktır. Çocuk bakıcıları ülkemizde genellikle aynı bölgede yaşayan, profesyonel olarak bu işi yapmayan daha çok ek gelir için çocuk bakan kişiler tarafından yapılmaktadır. Oysa en kıymetli varlığımız olan yavrularımızın pedagojik eğitimden geçmiş, alanında uzman olan profesyonel çocuk bakıcısı ile tanışması daha sağlıklı olacaktır. Bu işi ek gelir olarak yapan kişilerin bakımlarında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir ki henüz öğrenme çağında olan çocuklarda telafisi mümkün olmayan sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

İyi bir eğitim kurumundan sertifika alan çocuk bakıcıları tutulduğunda ilk yapılması gereken çocuk ve ev hakkında detaylı bir bilgi vermektir. Bir robot olmayan çocuğun bakıcıya alışabilmesi için ilk birkaç gün aile bakıcıyla birlikte müşterek zaman geçirebilir. Bu geçiş süreci çocuğun bakıcıya alışmasını kolaylaştıracaktır. Çocuğun var ise rahatsızlıkları mutlaka bakıcıya detaylı olarak anlatılmalı, kullandığı ilaçlar gösterilip kullanma şekilleri hakkında bilgi verilmelidir. Daha sonra çocuğun beslenme alışkanlığı hakkında çocuk bakıcısı bilgilendirilmeli, çocuğun yiyeceğiniz hazırlaması için gerekli malzemeler ve mutfak düzeni gösterilmelidir.

Çocuk bakıcıları her ne kadar çocuk tarafından sevilse de asıl ebeveyn olan anne ve babalar tüm sorumluluğu bakıcıya yıkmamalı, asli vazifeleri olan anne ve babalık hizmetlerini çocuğa sunmalıdırlar. Bakıcı ile sürekli iletişim halinde olmak, her gün ayrıntıları almak çok önemlidir. Kaliteli bir çocuk bakıcısı çocuğun ödevlerine yardım edecek kadar ve okul işlerini takip edecek kadar eğitime sahip olmalıdır. Ayrıca okul çağındaki çocukların okul için hazırlanması, gerektiğinde okula götürülmesi ve okul sonrası alınması hizmetleri de bakıcı tarafından iyi takip edilmelidir. Evdeki tüm tehlikeli durumlar karşısında uyanık olmalı, karşılaştığı ani gelişen durumlarda soğukkanlı olup müdahale edebilmelidir ki bazen bu durum hayati olabilmektedir.