Çalışan Annelerin En Büyük Yardımcısı Çocuk Bakıcıları

Childminder.jpg.752x327_q85_crop_upscale

İkinci Dünya Savaşı esnasında verilen kayıpların çok büyük olmasından dolayı azalan erkek sayısından ötürü çalışma hayatına atılan kadınlar, günümüzde de iş hayatında aktif rol oynamaktadırlar. Çalışan kadınlar için çocuk sahibi olmak demek iş hayatına ara vermek demektir. Verilen bu aranın kısa sürmesi annenin aldığı yardımla mümkündür. Annelerin yardımına koşan ve bu hizmeti en iyi şekilde yapmaya çalışan Çocuk Bakıcıları bu konuda yeterliliklerini tamalamış kişiler olmalıdır. Annelerin çalışma hayatın geri döndüğünde aklının evde kalmaması için bakıcının güvenilirliği çok önemlidir. Bu yüzden anneler bakıcıyı seçerken çok dikkatli olmalıdırlar ve güvenmedikleri kişiyi işe almamalıdırlar.

Bakıcının Sahip Olması Gereken Nitelikler

Tüm bakıcıların olması gerektiği gibi anlayışlı ve sabırlı olması gereken Çocuk Bakıcıları bunlara ek olarak bir çocuğun gelişim evrelerini ve psikolojilerini çok iyi bilen kişiler olması şarttır. Özellikle bir insanın zeka gelişiminin en yüksek oranda olduğu çocukluk döneminde eğitim çok önemlidir. Bakıcılar çocuğun sadece karnını doyurmak ve tuvalete götürmekle yükümlü değil bunların yanında onunla sürekli iletişim halinde olarak onları hayata karşı bilgilendirmeli ve eğitici oyunlarla zeka gelişimini desteklemelidir. Çocuğun ihtiyaçlarını tam anlamıyla yerine getirebilmesi bir bakıcının en önemli özelliğidir fakat bunun yanında çocuğun zihinsel gelişimine yardımcı olacak aktiviteleri yaptırması gerekmektedir.

Dikkat Gereken Önemli Bir Nokta

Sadece annenin rahatlı için değil aslında öncelikli olarak çocuk için bakıcının çok iyi ve kaliteli hizmet vermesi önemlidir. Maalesef günümüzde bazı bakıcılar o kadar kötü hizmet vermektedirler ki, bu çocuğa şiddet göstermeye kadar gitmektedir. Çocuğun psikolojik ve fizyolojik gelişiminde çok büyük gerilemeye neden olacak şiddet, kesinlikle kaçınılması gereken ve bunu yapan kişiyi şikayet etmeyi gerektiren bir durumdur. Kişilerin fazla güvenmeden özensiz bir şekilde işe aldıkları Çocuk Bakıcıları her zaman iyi hizmet veren kişiler çıkmayabilir. Bu sebepten ötürü işe alımlarda çok dikkatli olmalı kişinin tecrübelerini değerlendirmeli ve hatta mümkünse tanıdıklarımız tarafından tavsiye edilen verdiği hizmet onaylanmış kişilerin işe alınması çok önemli bir konudur.