Çocuklarınız ile Doğru Şekilde İletişim Kurmaya Özen Gösterin

mother-child-talking-rex

Çocuklarınız ne kadar büyüseler bile siz yetişkinler kadar detaylı düşünemediğini, çok zeki olsalar bile tecrübe eksiklikleri nedeniyle tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük hataları çok kolay bir şekilde işleyeceğini unutmamalısınız. O yüzden çocuklarınız hata işlemeden öncesinde onlarla güzel iletişime geçmeli ve onlarla samimiyet bağlarınızı güçlendirmelisiniz. Çocuklarınız ile doğru bir iletişim kurmayı başardığınız anda çocuğunuzun size olan düşkünlüğünün arttığını ve aile yapısının ne olduğunu daha kolay öğrendiğini görebilirsiniz.

Çocuğunuzun psikolojik yapısını etkileyen faktörlerin neler olduğunu belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Eğer çok inatçı ve kendi istediği olmayınca ortalığı yıkan yapıda bir çocuğunuz varsa, çocuğun bu huyundan vazgeçmesi için ona sert bir tavır almak yerine onunla düzgün bir diyalog kurmayı sağlamalısınız. Eğer bunu yapabileceğiniz bir yaşta değilse o zaman inat ettiği şeyin olmayacağını söylemek yerine aklını başka bir şeye vermesini sağlamalısınız. Çocuğunuzun dikkatini başka şeye vermesi ile birlikte, inat ettiği şeyi çok daha kolay unutmasını sağlayabilirsiniz.

Çocukların yetişkin insanlardan farklı bir dünyasının olduğunu unutmamak gerekir. Gerçek hayattan daha çok kendi iç dünyalarında ve hayal dünyasında yaşayan çocukların çok kırılgan ve alıngan bir yapıya sahip olduğunu unutmamanız gerekir. Tamamen sizin korumanız altında olan ve sizin himayenizden çıktığı andan itibaren kendini bir anda yalnızlığın içinde bulan çocuklarınız ile doğru iletişim kurmanız, onların doğru şekilde yetişmesi adına yapılması gereken ilk adımdır.

Çocuğunuz ile iletişim kurarken ona yetişkin bir bireymiş gibi saygılı ve tutarlı şekilde hareket etmeniz, çocuğunuzun çok daha kolay olgunlaşmasına neden olacaktır. Çocuğunuz eğer yaşına göre yeterli olgunluktaysa o zaman ondan daha fazla şey beklemeniz de abes olabilir. Onunla diyalog kurarken onun seviyesinin yükselmesi için olgun biriyle konuşur gibi konuşmanızın dışında bir de eğer siz onun seviyesine inerek onunla aynı pencereden bakabilirseniz, o zaman aranızdaki iletişim çok daha fazla artacaktır. Bu durum da hem sizin hem de çocuğunuzun yaşam kalitesini artıracak, hayatta daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.