Çocuklarda Dikkat Eksikliği

67495_zpsa8d3ffef

Çocuklarda baş gösteren sorunlardan birisi dikkat eksikliğidir ve önüne geçilmezse büyük sorunlar doğurabilir. Genel anlamda çocukta dikkat eksikliği onu gündelik yaşamda zorluk çekmesine sebep olacak ve dikkat isteyen işlerde başarısız olmasına sebep olacaktır.

Özellikle derslere çalışması için gerekli olan dikkati sağlayamadığı durumlarda çocuğu asla zihinsel anlamda aşağılamamak gerekir. Çocukta dikkat eksikliği başka zihinsel sorunların olması başka şeylerdir. Öncelikle dikkat eksikliğinin nelerden doğduğunu saptamaya çalışın. Çocuğun nelere ilgi gösterdiğini ve nelerden kaçındığını bilmek oldukça kolaylık sağlayacaktır. İlgi gösterdiği şeylere niye ilgi gösterdiğini anlamak-öğrenmek ikinci yapılacaktır. Çocuğun ilk yıllarında kazanacağı ve onun hayatını etkileyecek olan dikkat ve odaklanma becerisini kazandırmak ancak ebeveynin yardımı ile mümkün olur.

Günümüzde çok fazla uyarıcı olduğundan çocukların bu uyarıcıların ne olduklarını da bilmemelerinden dolayı ilgileri bu alanlara kaymakta, sıklıkla odaklanma sorunu yaşayabilmektedirler. Uyarıcıları ortadan kaldırmak birincil ve en etkili olacak yöntemdir. Televizyon, bilgisayar, telefon vb. cihazların yokluğu zarar sağlamayacağı gibi çocuk gelişiminde oldukça yararlı olacaktır. Bu cihazlardan yoksunluk çocuğa asla zarar getirmez. Ancak cihazların doğru şekilde kullanımı yapılırsa daha makul bir yol bulmuş gibi olunur. Çünkü cihazlardan gelişimi ile ilgili şeyler öğrenebilir; yararlı programlar, eğitici görseller, eğlendirici müzikler gibi. Lakin bu cihazların uyarıcı özellikleri çok olduklarından dolayı kullanmamak ya da çok istisnai durumlarda kullanmak en geçerli olan yoldur. Algı dağınıklığı için tek çözüm bu cihazlardan uzaklaşmak değildir gerçi. Bir nesneye, metne, işe çocuğun odaklanması için onun odaklanma süresinin kısa aralıklara bölünmüş uzun süreler olması gerekir. Böylece çocuk hem sıkılmayacak hem de o şeye kendisini verebilecektir. Güvenli oyun alanları yaratmak ve sade oyuncaklarla oynamasını sağlamak onun odaklanmasını arttıracaktır. Kendisiyle ilgili yaptığınız işlerde; alt değişimi, banyo, tırnak kesimi gibi, çocuğun başka şeylerle ilgilenmesi sağlanabilir ama yapılan eylemin de farkında olmasının sağlanması onun odaklanması için önemli olacaktır.

Çocukta dikkat eksikliği için özetle, uyarıcıları ortadan kaldırmalı, yapılan eylemi anlamasını sağlamalı, yapacaklarını niye yapması gerektiğini açıklamalı ve bazen odaklanma sağlanasıya kadar ödül sistemi kullanılmalıdır. İleride karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilmesi için çocuğun olabildiğince erken dikkat ve odaklanma beceresi kazanması önemlidir.